main

Kolektory słoneczne

Jednym ze sposobów przetwarzania energii promieniowania słonecznego na energię cieplną jest wykorzystanie kolektora słonecznego. Urządzenie to jest stosowane w instalacjach solarnych zarówno w budownictwie jak i w przemyśle, w zależności od jego typu i przeznaczenia.

W budynkach mieszkalnych najczęstsze jest wykorzystanie kolektorów słonecznych w instalacjach do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u). Rozwiązanie to jest ekonomicznie uzasadnioną i najbardziej rozpowszechnioną formą wykorzystania energii słonecznej.

Dodatkowym rozwiązaniem może być układ wspomagający główne źródło ciepła do ogrzewania budynku(c.w.u.+c.o.). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w tym przypadku instalacja solarna jest większa i w zimie wspomaga c.o. natomiast w lecie, kiedy nie ogrzewamy budynku należy spożytkować wyprodukowaną przez kolektory energie w inny sposób. Najczęściej jest to ogrzewanie basenu, (c.w.u.+c.o.+basen) jednak może to być dowolne inne zastosowanie. Tylko w takim przypadku rozwiązanie to jest ekonomicznie uzasadnione i ma sens. W przeciwnym wypadku energia z kolektorów jest marnowana, bądź w przypadku jej nie odprowadzenia może dochodzić do przegrzewania instalacji solarnej co jeśli występuje często skutkuje szybszym niszczeniem płynu solarnego, a czasem uszkodzeniem instalacji.

Instalacje solarne nie mogą być jedynym źródłem ciepła w budynku. Wymagają one korzystania z dodatkowego źródła dogrzewania w okresie jesienno - zimowym. Najczęściej w tym celu stosuje się istniejące już konwencjonalne źródło ciepła lub grzałkę elektryczną.
Powyższe rozwiązania wykorzystywane są w bilansie całorocznym. Można rozważyć także wykorzystanie systemów solarnych w bilansie sezonowym: wiosenno-letnim(np. domki letniskowe bądź sam basen).

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu:
tel. +48 795 933 535
e-mail. biuro@solarhouse.com.pl

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta lub potrzebują Państwo porady na temat danej usługi - zapraszamy do kontaktu!

Nie jesteście Państwo pewni, jakiego typu instalacje chcecie wykonać - zapraszamy do umówienia bezpłatnej konsultacji oraz wstępnej wyceny!

» Przejdź do formularza
Instalujemy najlepsze polskie kolektory słoneczne renomowanej firmy HEWALEX
stat4u
realizacja: DREAMO