main

Centralne ogrzewanie (CO)

We współczesnym rozumieniu jest to dostarczenie ciepła do elementów grzejnych zlokalizowanych w docelowych pomieszczeniach za pomocą gorącej wody. Jednak zakres tego pojęcia jest szerszy – jest to dystrybucja ciepła po budowli, uzyskanego z przetworzenia paliwa w jednym, specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu, kotłowni, w tym przypadku piec nazywany jest kotłem centralnego ogrzewania, a elementy przekazujące ciepło w pomieszczeniach to grzejniki. Do rozprowadzania ciepła wykorzystuje się wodę, parę wodną lub powietrze. Stosuje się systemy obejmujące jedno mieszkanie (centralne ogrzewanie etażowe), jeden budynek, kilka budynków, a nawet całe miasta.

W instalacjach obejmujących jeden budynek woda może krążyć w wyniku zmian gęstości przy zmianach temperatury (CO grawitacyjne) lub jej przepływ jest wymuszany pompą. W większych instalacjach stosuje się wyłącznie systemy z wymuszonym obiegiem. Z uwagi na to, iż ogrzewanie grawitacyjne wymaga zastosowania rur o większej średnicy i większej powierzchni grzejników (znacznie mniejszy przepływ czynnika grzewczego przez grzejniki), obecnie prawie w ogóle nie jest stosowane. Także w małych budynkach (np. domach jednorodzinnych) stosuje się obieg wymuszony.

Ze względu na rodzaj pieca wyróżniamy:
» Ogrzewanie spalinowe
- Piec opalany węglem – izbowy
- Kocioł centralnego ogrzewania opalany węglem
- Kocioł centralnego ogrzewania opalany gazem
- Kominek powietrzny
- Kominek z płaszczem wodnym
» Ogrzewanie elektryczne
» Alternatywne źródła energii cieplnej
» Wykorzystanie energii słonecznej
» Pompa ciepła

- Gruntowa
- Powietrzna
» Spalanie biomasy

Ze względu na rodzaj zastosowanego "grzejnika "CO dzielimy na:
» Ogrzewanie niskotemperaturowe
- ogrzewanie podłogowe
- ogrzewanie ścienne
» Ogrzewanie grzejnikowe (tradycyjne)

Stale rosnące ceny energii kształtują nowe trendy w ogrzewaniu i trudno sobie dziś wyobrazić dom z jednym zródłem energii.

Najczęściej stosuje się jedno zródło podstawowe, np. gaz i drugie, np. kominek czy powietrzna pompa ciepła. Wszystkie te zabiegi mają na celu obniżenie kosztów ogrzewania jak również zwiększenia komfortu użytkowania naszych domów.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu:
tel. +48 795 933 535
e-mail. biuro@solarhouse.com.pl

Jeśli zainteresowała Państwa nasza oferta lub potrzebują Państwo porady na temat danej usługi - zapraszamy do kontaktu!

Nie jesteście Państwo pewni, jakiego typu instalacje chcecie wykonać - zapraszamy do umówienia bezpłatnej konsultacji oraz wstępnej wyceny!

» Przejdź do formularza
stat4u
realizacja: DREAMO